مطالعات نشان می‌دهد که تجربه، فارغ از اینکه مثبت یا منفی باشد، نقش اساسی و کلیدی در شکل‌گیری ذهنیت، افزایش مهارت‌ها و توانایی‌های تصمیم‌گیری مدیران و کارآفرینان ایفا می‌کند.

می‌توان اینگونه فکر کرد که واقعا چه چیزی باعث تمایز کارآفرینان موفق از بقیه می‌شود؟ ایده‌های منحصربه‌فرد آن‌ها باعث این تمایز می‌شود یا استعداد ذاتی آن‌ها باعث فتح قله‌های موفقیت می‌شود؟

همه این عوامل می‌توانند در موفقیت یک کارآفرین نقش‌آفرین باشند ولی در این میان یک عامل پنهان و قدرتمندی وجود دارد که نقشی تعیین کننده برای موفقیت در کارآفرینی دارد . این عامل قدرتمند همان تجربه است که می‌تواند کارآفرینان را شکل دهد و آن‌ها را با مهارت‌ها، بینش‌ها و انعطاف‌پذیری لازم برای پیشرفت در کسب‌وکارهای در حال تغییر تجهیز کند.

تعریف تجربه در مدیریت و کارآفرینی:

تجربه در مدیریت و کارآفرینی به دانش و مهارت‌های عملی و عینی به دست آمده از طریق مدیریت یا مشارکت در راه اندازی، رشد و توسعه یک کسب‌وکار یا پروژه  اشاره دارد که شامل برخوردهای مستقیم با چالش‌ها، خطرات و پیچیدگی‌های در حال اجرا است.

تجربه به یک دستاورد یا موفقیت محدود نمی‌شود. بلکه شامل یک فرآیند یادگیری مداوم است که در آن افراد رویکردهای خود را بر اساس برخوردهای گذشته تطبیق داده، تکمیل کرده و یا اصلاح می‌کنند. به عنوان مثال، مدیران و کارآفرینان ممکن است با آزمایش استراتژی‌های بازاریابی مختلف یا با یادگیری از شکست‌های قبلی کسب‌وکار برای تصمیم گیری آگاهانه تر در تلاش‌های آینده، تجربه کسب کنند.

اهمیت تجربه برای کارآفرینان

تجربه یک سرمایه حیاتی برای کارآفرینان است و آن‌ها را به دانش و مهارت‌های ارزشمند مجهز می‌کند. از طریق مواجهه دست اول با چالش‌ها، آن‌ها درک عملی از چشم انداز کسب‌وکار بدست می‌آورند. تجربه به کارآفرینان کمک می‌کند تا توانایی‌های حل مسئله را توسعه دهند و فرآیندهای تصمیم گیری خود را اصلاح کنند. تجربه کارآفرینان را قادر می‌سازد تا موانع را پیش بینی کنند، خطرات را کاهش دهند و با شرایط در حال تغییر سازگار شوند.

انواع تجربه برای مدیران و کارآفرینان

1. داشتن تجربه کاری و مدیریتی قبلی دارایی با ارزشی برای مدیران و کارآفرینان است و پایه محکمی برای عبور از پیچیدگی‌های کارآفرینی و مدیریت در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. این تجربه چندین مزیت را ارائه می‌دهد:

  • آشنایی با فرآیندهای عملیاتی و اداری به مدیران و کارآفرینان این امکان را می‌دهد که سرمایه گذاری های خود را ساده کرده و از اشتباهات پرهزینه اجتناب کنند.
  • بینش‌های به‌دست‌آمده از سرمایه‌گذاری‌های تجاری قبلی، مدیران را قادر می‌سازد شکاف‌های بازار را شناسایی کرده و در روندهای نوظهور سرمایه‌گذاری کنند.
  • درک رفتار و ترجیحات مشتری به کارآفرینان و مدیران آن  کمک می‌کند تا محصولات یا خدمات خود را برای رفع نیازهای خاص سفارشی کنند.
  • مهارت‌های مدیریت مالی که از طریق تجربه قبلی کسب‌وکار بدست می‌آیند، کارآفرینان را قادر می‌سازد تا تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد بودجه و جریان نقدی بگیرند.
  • مهارت‌های شبکه سازی و ایجاد رابطه موثر را می‌توان از تعاملات تجاری قبلی پرورش داد و ارتباطات حرفه ای یک مدیر کارآفرین را گسترش داد.

2. حضور در جمع مدیران و کارآفرینان و استفاده از تجارب آن‌ها که می‌توان برای آن مزیت‌های زیر را برشمرد :

  • آشنایی با چالش‌های پیش روی سایر مدیران و کارآفرینان و چگونگی غلبه بر آن‌ها
  • مواجه شدن با این واقعیت که همه مدیران دچار چالش هستند و مهم نداشتن چالش نیست بلکه شیوه غلبه بر چالش است و از این رهگذر افزایش اعتماد بنفس و باورهای درونی
  • اطلاع سریعتر از موضوعات و چالش های ترند مدیران و کارآفرینان  و در نتیجه اتخاذ تدابیر لازم برای غلبه بر آن‌ها
  • ایجاد ارتباطات دوستانه با مدیران و کارآفرینان هم مدار و دارای دغدغه های مشترک
  • ایجاد بستر و فرصت‌های هم افزایی و مشارکت‌های سازنده

باشگاه مدیران و کارآفرینان مثلث با درک ضرورت و اهمیت معنای تجربه برای مدیران و کارآفرینان بهترین و موثرترین تدابیر لازم را برای بهره مندی اعضای خود از تجربیات یکدیگر اندشیده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *